Dracula Beşiktaş’ta saklandığı mabedinde boş durmayıp veba, kolera gibi salgın hastalıkları yaydı. Hızla ölen insanları kurtaracak tek şey Dracula’nın mabedine sakladığı ölümsüzlük iksiriydi. Hal böyle olunca ekibi topladık ve Beşiktaş’ın yolunu tuttuk.

Anahtar Oda, uzun zamandır var olan bir oyun. Buna rağmen duvarların, dekorasyon için kullanılan objelerin ve en önemlisi kilitlerin yıpranmamış olması bizi çok mutlu etti. ? Bu durum dekorun gerçekçiliğini arttırmanın yanı sıra oyunu bir hayli akıcı hale getirmiş.

Çoğu oyunda aynı odada bulunan kilitleri hangi sırayla açmamız gerektiğini anlamak mümkün olmuyor. Ancak Anahtar Oda büyük sayılmayacak bir alanda dahi bu karışıklığın yaşanmaması için öyle bir çözüm bulmuş ki ayakta alkışladık.
Oyundaki çoğu bulmacayla ilk defa karşılaştık. Özgün, yaratıcı bulmacalar vardı. Çok sevdik ?
Kilitlerin yanı sıra birçok mekanizma olması da oyunun akıcılığına akıcılık, eğlencesine eğlence katmış.

Yeni oyunları için de birkaç tavsiyemiz var ?
Kilitlerin sayısını azaltıp mekanizmaları arttırırlarsa ve oyunun gerçekçiliğinin artması için kapıda karşılamazlarsa ortaya mükemmel bir oyun çıkacaktır.
Anahtar Oda; bulmacalarıyla, dekoruyla, kurgusuyla, sahibinin misafirperverliği ve tatlı sohbetiyle gönlümüzde taht kurdu. Yeni oyunlarını sabırsızlıkla bekliyor, açılır açılmaz geleceğimize söz veriyoruz. ??

Bulmacalar: 10/10
Envanter kalitesi: 10/10
Akıcılık: 10/10
Hikaye: 9/10
Kurgu: 9/10
Dekor: 9/10
Senaryo ile uyumlu mekan genişliği: 9/10
Zorluk: 8/10
İpuçları: 10/10
Personel: 10/10
Kaçış süremiz: 41 dakika

https://yenigorev.com/aktivite/anahtar-oda-kacis-oyunu/

Verdiğimiz kısa aradan sonra kaçış oyunlarına Exist ile geri dönelim dedik ve bugün kapılarını çaldık.
Exist, Türkiye’deki ilk, Bağdat Caddesi’ndeki tek korku temalı oyun olması sebebiyle ilgimizi çekti. Neredeyse her gün önünden geçtiğimiz oyuna gitmemek olmazdı. ☺
Oyunun bir hikayesinin olmaması bizi biraz üzdü çünkü bizim için bir oyundaki en önemli unsurlardan biri gerçekçi olması. Hikaye de gerçekçilikte büyük rol oynuyor. Dekora, kurguya uygun bir hikaye yazarlarsa oyunun daha gerçekçi ve zevkli bir hale geleceğinden şüphemiz yok.

Dekor, terkedilmiş bir ev izlenimi yaratırken gerilimi oyun boyunca daim kılıyor. Öyle zamanlar oldu ki korkmak için canlı maskotlara ihtiyaç duymadık. ?
Korkutma yöntemlerini ise takdir ediyoruz. Sizin de bizim gibi içeride olduğundan daha fazla canlı maskot olduğuna inanmanız muhtemeldir. ?

Dekorasyon için kullanılan objeler ve kilitler zaman içinde deforme olmuş. Bazılarının değiştirilmesi, yenilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Son odadaki kilitli kutuda meydana gelen deformasyon oyunu 10-15 dakika erken bitirmemize sebep oldu.
Misafirperverlikleri ve ilgileri için de Exist ekibine çok teşekkür ediyoruz. ☺ Yeniden görüşmek dileğiyle… ?

Bulmacalar: 7/10
Envanter kalitesi: 5/10
Akıcılık: 9/10
Hikaye: yok
Kurgu: 9/10
Dekor: 9/10
Senaryo ile uyumlu mekan genişliği: 9/10
Zorluk: 7/10
İpuçları: 8/10
Personel: 10/10
Kaçış süremiz: 40 dakika

Escapist – Kutsal Hazine
Escapist ile Agatha’nın Anahtarı oyunu sayesinde tanışmıştık. Bu hafta da uzun zamandır oynamadığımız bulmaca oyunlarının acısını çıkarmak için Kutsal Hazine’yi ziyaret ettik. Neler mi oldu? Gelin, anlatalım. ?

Oyunun tümünü göremediğimiz için sonraki odaların dekoru, kurgunun finale nasıl yansıdığı gibi konularda yorum yapamıyoruz. Hatta oyunun devamını bilmememiz oyunu bir bütün olarak değerlendirmemizi engelliyor. Bu nedenle bazı bulmacaların biraz daha kolay hale getirilmesi, oyunu bitiremeyen oyunculara ek süre verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak bu, gördüğümüz kadarını değerlendirmemize engel değil.

Escapist, deyim yerindeyse ağzımızı bir karış açık bıraktı. Hayal dahi etmediğimiz büyüklükte bir bulmaca oyunuyla karşılaştık. Şaşkınız. Hala… ?
Her odanın sonunda “Hah, son oda!” dememiz ve çıkışı hiç göremememiz ise şaşkınlığımızın bir diğer sebebi.
Bir oyunda hala daha önceden aşina olmadığımız bulmacaların olması yüzümüzü güldürüyor. Özgün, zekice tasarlanmış bulmacaları var oyunun. Ancak bazı bulmacalar yardımsız çözülemeyecek türdendi. Oyun alanına, bu bulmacaları çözmemizi kolaylaştıracak birkaç ipucu serpiştirmeleri oyunu daha akıcı, daha zevkli hale getirecektir.

Peki ya dekor? Duvarları süsleyen Mısır Hiyeroglif yazıları ve dekorun hikayeyle uyumu bizim çok hoşumuza gitti! Hikayeye göre Mısır’da, Kahire’de bir piramitte, Keops Piramidi’nde, geçen oyunda hikaye dekora çok iyi yansıtılmış.
Misafirperverlikleri için de kendilerine çooook teşekkür ediyoruz. Oyunu bitirmek üzere tekrar geleceğiz, dedik. Sözümüzü tutacağız! ?

Paranoya – Ziyaretçiler Grup Deha İncelemesi

Farklı bir oyun mu arıyorsunuz? Klişeleşmiş korku oyunlarından sıkıldınız mı? Aaa, ne tesadüf biz de! Eee, ne yapacağız biz?

Dekoru, ambiyansı anlatmak mümkün değil, yaşayıp öğrenmek en iyisi, yine de özetlemeye çalışalım. Çok büyük bir alan beklemeyin. Sonuçta bir çocuğun zihninden kaçıyorsunuz. İçeride olacak olanlar onun zihninin ürünleri. Dolayısıyla hayal edebileceğiniz her şeyi -belki edemeyeceklerinizi de- içeride yaşayacaksınız.

Bulmacalara gelince, tecrübelerimiz hem gerilim hem de alışılmışın dışında bulmacalar sayesinde bizi yarı yolda bıraktı. Ancak gözünüz korkmasın, oyun korkudan çok gerilim temalı olarak tanımlanabilir.

Ee hep övecek değiliz ya, bir de olumsuz yanlarını anlatalım. Bazı bulmacaları yardımsız çözemedik. Birkaç ufak mantık hatasıyla birlikte bizim de payımız var yapamayışımızda. Ayrıca içerisi sıcak, hem de çok 🙂 Ama üzülmeyin ikinci oyunlarında klima varmış 😉

Çıkışta ise sizi o kadar tatlı insanlar karşılıyor ki sırf o sohbet için bile gidilir 🙂 Misafirperverlikleri için gönülden teşekkür ediyor, Sayko’yu sabırsızlıkla bekliyoruz!

Kıscası düşünmeyin. Sadece gidin! Kesinlikle tavsiyemizdir.

https://yenigorev.com/oyun/paranoya-ziyaretciler-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 20.08.2016 14:00

Quest – Epidemic Grup Deha İncelemesi

“Korku olmasın, bulmaca oyunu olsun, sıradan bir bulmaca oyunu da olmasın, kurgusu çok güzel olsun, sadece klasik kilitlerden olmasın farklı mekanizmalar da olsun, bulmacalar çok özgün ve zor olsun ama bulmaca süre uyumu da iyi olsun, şey ya birazcık da mükemmel olsun.”

Bu kadar da olmaz demeyin, Quest yapmış! Bu zamana kadar oynadığımız en iyi bulmaca oyunu desek diğer oyunlara haksızlık etmiş olmayız.

Klasik bir bulmaca oyunundan beklenenden hatta bazı korku oyunlarından çok daha iyi bir kurguya sahip Quest. Bulmacalar zorluyor ama hepsi birbiriyle ve hikayeyle bağlantılı. Yani sırf zor olsun diye ortaya serpiştirilmiş alakasız bulmacalar yok. Mekanizmalar ve dekor için de fazlasıyla uğraşılmış, her halinden belli.

Çoğu oyunda ipucu istemek oyunun büyüsünün bozulmasına neden olur. Onun da çözümü varmış öğrenmiş olduk bu oyunda 🙂

Bulmaca oyunu sevenlerin kendinden geçeceği, sadece korku oyununa gidenleri ise bulmaca oyunlarına yöneltecek bir oyun Quest. Oyun bitimindeki sıcak karşılama ve daha önce arayıp da bulamadığımız çay, kahve ikramı 🙂 için Quest’e ayrıca teşekkür ediyoruz.

İlk sıraya koyup GİDİN! 😉

https://yenigorev.com/oyun/quest-epidemic-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 07.08.2016 14:00

Sıklıkla duyduğumuz bu sorunun öncelikle cevabını hemen verelim…

EVET. Gidebilirsiniz!

O kadar korku dolu yeri geldiğinde yerlerde süründüğümüz oyunlara nasıl ailemizle gideceğiz diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Kaçış oyunlarının korku evlerinden ibaret olduğunu düşünmeyin.

Çoluk Çocuk Ailemizle Oyuna Gidemez Miyiz?

Biliyor muydunuz?

Kaçış oyunları Türkiye’de ilk yaygınlaşmaya başladığında sadece mekan tasarımı ile verilmiş olan ambiyans haricinde sizi gerecek sadece müzik vardı.

Yaygınlaşmaya başladıktan aylar sonra bile korku evi yada korku konseptine sahip bir ev mevcut değildi. Tüm oyunlar tamamiyle bulmacalar ve mekanizmalar üzerine kurulmuş; yerine göre sizi dakikalarca pür dikkat kilitleyecek zorlu süreçler bulunmaktaydı. Takım çalışmasına yönlendiren, el-göz koordinasyonunuzu son derece zorlayacak senaryolar revaçtaydı.

Bunları geçmiş zaman olarak anlatıyoruz; çünkü ilk zamanlarında neredeyse yok denecek sayıdaki korku evleri artık dominant bir şekilde evden kaçış oyunlarından oran olarak çok daha fazla sayıdalar. Bu noktada yüzde 80’e yüzde 20 gibi bir orandan bahsedebiliriz.

Sorumuzun cevabına tekrar dönersek;

Küçük yaştaki dostlarımızla; aile büyüklerimizle oynayabileceğimiz; korkmaktan değil, zamana karşı yarışmaktan zevk alacağınız ya da bulmacalar karşısında soğuk terler dökeceğiniz kaçış evleri halen mevcut. Hatta bulmaca/mekanizma ağırlıklı kurulmuş olan korku evleri size korku öğeleri olmadan oyunu kurarak oynamanıza inkam tanımaktalar.

  • Sağlık sorunlarınızdan dolayı korku evleri sizin için risk teşkil ediyorsa…
  • Yaşınızdan dolayı sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız…
  • Ya da sadece çok korktuğunuz için…
  • Kaçış oyunlarını ve korku evlerini bırakmak zorunda değilsiniz…
  • Korkularınızdan dolayı bir kez bir kaçış oyunlarını deneyimleyemediyseniz; bu oyunlar tam size göre…

Hemen listelerimizden KORKU & GERİLİM kategorisi haricindeki oyunlarımızdan birini seçin ve korkusuzca senaryoların keyfini çıkarın.

Buradan buyurun lütfen: https://yenigorev.com/kacis-oyunlari-ve-korku-evleri-listesi/

Resident Evil 7: Biohazard oyununun 24 ocakta piyasaya sürülmesiyle özellikle yurt dışındaki korku evleri (horror houses) oyun ile bağlantılı türlü yenilikler ve aksiyonlar için birbirleri ile yarışmaya başladılar.

Aynı enerji ve yaratıcılığın örneklerini yakın zamanda ülkemizde de görmüştük. Devamının gelmesi ümidiyle sizi videolarla baş başa bırakıyoruz.


 

Resident Evil 7 tanıtımı için hazırlanan kaçış oyununun tanıtım videosu (Londra)

Tamamen tiyatral havada geçen soluk kesici bir oyun. Oyuncu Morgane’ın oyun turu üzerinden çok etkileyici bir özet.

İyi kaçışlar!

Tuzak – Hücre LockeyFive İncelemesi

tuzak_hucre_yenigorev

Her zaman ekip olarak bize gerilimi biraz daha psikolojik ve nörolojik öğelere dayanarak verebilen oyun çıkacak mıdır diye kendi aramızda söylenip dururken, Hücre oyunu tamda bizler için kreatif bir kurgu sunmuş. Spoiler vermemek adını oyunun kurgusu sizlere  söz etmek istemiyoruz ama, kaçış oyunumuz her stage yapay zekanın varlığını ekibe hissettirmektedir.

Tadında gerilim, hafif aksiyon güzel kriptolar ve tertemiz bir dekorla birleşince ortaya ziyafet sunulmuş. Bir kaç envarterin kripto hissini vermemesi dışında oyun hakkında söylenecek çok şey bulamıyoruz. Gerilim temalı kaçış oyunu sevdalıların liste başı yapmalarını öneririz.

http://yenigorev.com/oyun/tuzak-hucre-korku-evi

Oynanma tarihi/zamanı: 30.03.2016 12:00

TerraQuesta – Sherlock Holmes LockeyFive İncelemesi

terraquesta_yenigorev

Bizler onlara ilklerin oyunu diyoruz. Yeni oyunu Sherlock Holmes ile elinden gelenin fazlasını yapan TerraQuesta, kaçış oyunu dünyasında oyun içi yaratıcılığı konusunda uzmanlaştığını söyleyebiliriz. Oyunun neredeyse tamamı orijinal kriptolarla donatılmış olup ekip içi yardımlaşma ve etkileşim konuları da ön plana çıkmaktadır.

Dekor çok iyi kullanılmış fakat dekor geçişlerinin daha da belirginleştirilmesi oyundan alınacak tadın damakta daha kalıcı olmasını sağlayabilir. Kurgunun harika işlemesi, bulmacaların hikaye ile orantılı gitmesi ekibimiz tarafından fazlasıyla beğenildiğini söyleyebiliriz. Henüz denemediyseniz sizlere şiddetle öneririz.

http://yenigorev.com/oyun/terraquesta-sherlock-holmes-londra-seytanina-karsi-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 30.03.2016 17:00

Cloak and Dagger LockeyFive//İzmir İncelemesi

cloakdagger_yenigorev

Bohem ve esrarengiz bir havayla oyuna başladığımız Cloak and Dagger, bu atmosferini oyun sonuna kadar saklayan ve hikaye ile size sürekli düşündürmeye sürükleyen, kurgusunu oyun sonuna kadar koruyarak bizleri etkileyen İzmir’de oynadığımız ender oyunlardan diyebiliriz.

Klasik bulmacaların ağırlıklı olan oyunumuzda alanın güzel kullanılması bu kriptoların tüm ekibe yayılmasını çok güzel sağlamış. Dekora çok az dokunuşla da hikaye ile bütünleşeceğini düşündüğümüz kaçış oyunu, envarterlerin bir tık daha kaliteli kullanmasıyla lezzetini daha da tatlandıracaktır. Yaratıcı backstage ekibine sahip oyun evi zamanla daha iyi yerlere geleceğinden süphemiz yoktur.

Tam anlamıyla ben gerilim oyunu oynamak ve kafa yormak istiyorum derseniz, Cloak and Dagger tam sizlere göre bir ziyafet sunmaktadır.

http://yenigorev.com/oyun/cloak-dagger-elisanin-laneti-tavan-arasi-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 30.03.2016 11:00

TerraQuesta – Sherlock Holmes Londra Şeytanına Karşı OMActivities İncelemesi

Terraquest’in ilk oyunları Alkaban Mahkumları’ndan sonra ikinci oyunlarını dört gözle bekliyorduk. Sonunda Sherlock Holmes Londra Şeytanı’na karşı oyunu açıldı ve uçarak gittik. Tek endişemiz bu oyunun gerilim oyunu olmasıydı. Biliyorsunuz biz ekip olarak korku gerilim oyunlarını çok sevmiyoruz. Çünkü içeride (genel olarak korku oyunlarında) ne ile karşılaşacağımızı bilemediğimiz için rahatsız oluyoruz.

Oyuna girmeden Terraquesta’ya sorduk. Biz korkuyoruz oyun bize göre değilse hiç deneyimlemeyelim. Cevap: Merak etmeyin korku değil gerilim oyunu ve gerilimin dozunu ekiplere göre ayarlıyoruz.  Bu cevap sonrası girmeye karar veriyoruz ama fotoğrafta görüldüğü gibi Sherlock’un kapısına geldiğimizde bizim yüzümüzde bir endişe (en azından erkeklerde) mevcut 🙂

Pozitif yönleri:

-Düz bir satıhta oynanıyor. Merdiven inme çıkma gibi sıkıntılar yok.
-İçerisi korku oyunları gibi kapkaranlık değil. Korku seviyesi oyun ilerledikçe artıyor.
-Oyun alanı oldukça büyük. İçeride daralmıyorsunuz.
-Dekorasyon oldukça başarılı. Oyun boyunca ince detayların düşünüldüğünü görebiliyorsunuz.
-Müzik rahatsız edici değil. Oldukça güzel seçilmiş.

-Mekanik düzenekler iyi hazırlanmış. Oyun asma kilitleri açalım kaçalım mantığından oldukça uzak. Bulmacalar özgün. Bulmaca severleri mutlu ediyor.

Negatif yönleri:

-Oyun iki farklı etabı var gibi. Çok spoiler vermeden açıklamak gerekirse oyunun başlangıcı ile bitişi arasında oldukça fark var. (Dekor-müzik-seneryo) Gittiğinizde ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Bu durumu sevenler de olacaktır ama beklemediğimiz için bizi oldukça şaşırttı.

-Bitişi ile ilgili küçük bir akış problemi var. Görüşümüzü TerraQuesta ekibi ile paylaştık. Farkında olduklarını en kısa sürede değişiklik yapacaklarını söylediler.

Genel olarak:

Çok korku oyunu sevmeyenler bile rahatlıkla oynayabilir. İki oyunda da Terraquesta bizi memnun etmeyi başardı. Çünkü oyun içinde beklemediğimiz farklı bulmacalar ve ekip çalışmasına yönelik değişik uygulamalarla karşılaşıyoruz. Bu yüzden biz Terraquesta oyunlarını seviyoruz. Hem emek vererek yapılıyor hem de başarılı oyunlar çıkartıyorlar.

4 kişi gitmenizi tavsiye ederiz. Biz sevdik. Ama 2 oyunu var hangisine önce gideyim diye sorarsanız biz Alkaban Mahkumları’nı öncelikli olarak denemenizi öneririz. Takım çalışması o oyunda daha bir ön planda. 😉 Ama iki oyun da kesinlikle ortalamanın çok üzerinde…

http://yenigorev.com/oyun/terraquesta-sherlock-holmes-londra-seytanina-karsi-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 22.03.2016 14:00

WeLegends – Paranormal GM Lock Smith İncelemesi

Gördüğünüz kişi arkadaşınız değil ise kaçın…

Acıbadem’de bulunan 2 katlı korku evinin şanı çabuk yayıldı, biz de daha fazla dayanamayıp WeLegends evini ziyaret ettik.

Korku oyunlarında genelde gece seanslarını tercih eden bir ekip olarak her zamanki gibi oyun saatinden yaklaşık 10 dakika kadar önce mekanın önünde yerimizi aldık. Heyecanla oyun saatinin gelmesini beklerken sokağın sessizliğini evden gelen çığlık sesleri bozdu.. Bir anda hepimiz birbirimize baktık ve ’ne oldu’ sorusunu sorduk birbirimize. Bu sesleri duyduktan sonra arkadaşlarıma ‘içerideki ekibin sağ salim çıktığını görmeden girmeyeceğim’ dedim (ve öyle de yaptık)

Oyuna başlamadan üzerimizde içimizi dolduran bu korku hissi eve girmemizle beraber 2 kat arttı. Evin müstakil ve çok büyük olması, gelebilecek tehlikelerin yönünü tahmin etmemizi imkansız hale getiriyordu. Bu yüzden ekip olarak neredeyse tüm oyun boyunca birbirimize tutunarak ilerledik.

(İçeri girdiğiniz anda bunun bir oyun olmadığının farkında oluyorsunuz)

Amacımız bir an önce buradan çıkmaktı fakat bunun kolay olmayacağının farkındaydık. Odalarda ilerlemeye başladık, başlarda çok zorlanmadık fakat ilerledikçe birşeyler olacağının farkındaydık. İpuçlarını birleştirip çözüme odaklanmak istediğimiz anda korku evi tüm konsantrasyonumuzu iptal ediyordu. O an düşündüğümüz herşeyin yerini korku alıyordu.  Bizden önceki seanstan neden çığlık sesleri geldiğini bize gayet güzel anlattılar. Korkunun yanı sıra bulmaca kalitesi de gayet iyi düzeydeydi. Oyun yöneticisi senaryoyu aktif olarak değiştiriyordu ve bu bizim çok hoşumuza gitti.

Korkuseverler için tavsiye edebileceğimiz bir oyun, bizim için ilk sıralarda…

 

Artılar: 

Müstakil ev – geniş mekan

Üst düzey korku

 

Eksiler:

Arabası olmayanlar için ulaşım problem olabilir bunun dışında bize göre ciddi seviyede bir eksisi yok.

http://yenigorev.com/oyun/welegends-paranormal-kacis-oyunu

Akıl Oyunları Kulübü – Gizemli Piramit Memphis GM Lock Smith İncelemesi

Antik Mısır Turu

Memphis Akıl Oyunları Kulübü’nü birkaç oyun sahibinin tavsiyesi ile öğrendik.  Biraz araştırdıktan  sonra oyun alanının tamamının kum ile kaplı olduğunu öğrenince ‘işte bu’ dedik ve hemen rezervasyonumuzu yaptırdık.

Taksim taraflarında bir gece klübünün üst katında olan oyun bizi müzik sesi ile karşıladı  (Oyun esnasında müzik sesi gelmiyor merak etmeyin)

Kapıdan içeri adımımızı attığımız anda beklentimiz fazlası ile karşılandı. İlk saniyelerimiz tamamen dekoru hayranlıkla incelerken geçti , sanki bir piramidin  içinde gibiydik.  Sonra bir görevimiz olduğunu hatırlayıp, kendimizi bir anda antik objeleri kurcalarken bulduk.  İçerisi adeta müze gibiydi , Odalar arası geçişler inanılmazdı , Antik Mısır’ın gizemli yapısını bize hissettirdi.

Bulmacalara gelecek olursak tek tek bakıldığı zaman güzel denilebilirdi fakat bütünlük olarak bakıldığı zaman kopukluk yok diyemeyiz. Bazı yerlerde ilerleyebilmek için yardım almak zorunda kaldık, oyun sahibi yardımlar konusunda gayet profesyonel davrandı ve bizi yönlendirdi. Bu oyundan yardım almadan çıkabilen ekipleri ayrıca tebrik etmek isteriz

Sonuca bakıcak olursa son dakikalarda zar zor çıkmayı başardık, mutluyuz.

Not: Oyun alanı tamamen kumla kaplı olduğu için isteğe bağlı olarak çıplak ayak oynanabilmektedir.

 

Artılar: 

Gerçekçi dekor

Ferah mekan

 

Eksiler:

Bulmacalardaki akıcılık

http://yenigorev.com/oyun/akil-oyunlari-kulubu-gizemli-piramit-memphis-kacis-oyunu

Maltepe Korku Oyunu – Arınma Gecesi Tatlı Kaçıklar İncelemesi

Maltepe Korku Oyunu isimli oyun evindeydik.

Bakmayın böyle bir isme sahip olduğuna ‘The Purge’ filmini kendisine senaryo olarak almış bir ev aslında burası. Siz son anda kendinizi bir eve atıyorsunuz. “Ya bu ev ‘bir’ seri katilin evi ise?” Oyunun dekoru aslına bakarsanız, dekor olarak çok güzel. Kapalı bir mekanda görmeyi hiç beklemediğimiz odalar ve mekanizmalar var. Tünelleri de ayrıca sevdik. Ancak bu öğelerin oyunun hikayesiyle bağdaştığını söylemek biraz zor. Spoiler vermeyeceğiz elbette ama gidenler görecektir ki burası pek de eve benzer bir yer değil. Hikayenin dekora daha uygun hale gelmesi halinde ise bu ev tadından yenmez olabilir.

Bulmacalara girelim bir de. Bulmacalar oldukça keyifli ve zekice düşünülmüş aslında. Eğlenceli olmayan bir bulmaca yok. Özgün bulmaca konusunda haklarını vermeliyiz. Ancak gerçekten çok çok sıkıntılı bir odaları var. O oda tek bir bulmacadan ibaret ve en ufak hatanızda o odadan çıkmanız imkansızlaşıyor. Bu yorumu yazdığımıza göre, o hatayı yaptığımızı anlayabilirsiniz. O odanın biraz elden geçmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Oyun ayrıca size çok hoş bir sürpriz hazırlıyor. Detayları seven biri iseniz, sizi malum oda, can evinizden vuracak. Oyunların en sevdiğimiz kısımları, sohbet kısımları oluyor her zaman. Bu ekiple de oldukça keyifli bir sohbet yaptık. Keyifli sohbetlerine teşekkür ediyoruz.

Özetleyecek olursak, ilk defa bir korku evine gidecek ve civardaki oyunculara tavsiye ediyoruz. Oldukça iyi niyetli, güzel bir ekipleri var ve oyun her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Potansiyelleri oldukça yüksek.

http://yenigorev.com/oyun/maltepe-korku-oyunu-arinma-gecesi-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 16.03.2016 23:00

Ölü Senfoni (Dead Symphony) Tatlı Kaçıklar İncelemesi

“Topu topu 7 tane nota var kaç ayrı beste yapılabilir ki” S.O

Biz de bir ara bu ünlü düşünür gibi düşünüyorduk, oyunların konseptleri belli, topu topu kaç farklı oyun yapılabilir ki. Ancak Ölü Senfoni (Dead Symphony) bu sözümüzü ağzımıza tıktı. Harika bir korku oyunu yapmışlar. Bulmacalarla hikaye, hikayeyle dekor, dekorla korku unsurları, o kadar güzel harmanlanmış ki bu oyun bugüne kadar oynadığımız en güzel oyunlar arasına rahatlıkla girdi.

Teknik olarak analize başlayalım, dekor zaten olağanüstü. Dekorda hikayeyle ters düşen hiç bir unsur yok. Hatta öyle ki bütün odaları tek tek sadece gezen biri kafasından bir senaryo kuracak olsa, oyunun hikayesine benzer bir senaryo yazar. Dekorun hikayeyle paralelliğini sevdik. (Eyvah paralel yazdık!) Bulmacalar ise oldukça keyifliydi. Özgün bulmacaları çokça vardı. Ancak bir odadaki bulmacanın zorluğu temponuzun biraz düşmesine neden oluyor. Korku evlerinde görmeye alışmadığımız karmaşıklıkta bir bulmaca. Kaldı ki o bulmaca da hikayenin anlatımında önemli bir faktör. O yüzden biraz daha basitleşmesini önerebiliriz.

Hikayenin orijinalliği hakkında fazla konuşmak istemiyoruz. Çok başarılı bir film olacak senaryo üretmişler ve bunu korku evine çevirmişler. Oyuna gitmek isteyenler, gitmeden önce hikayeyi okurlarsa moda girmeye o an başlayacaktır.

En sevdiğimiz kısım olan sohbet kısmında da mükemmellerdi. İçten ve keyifli sohbetleri için kendilerine teşekkür ederiz.

Özetleyecek olursak, hafif tecrübeli oyuncuların mutlaka ama mutlaka gitmesi gereken bir oyun yapmışlar. İlk kez gidecek olanlar için biraz ağır bir korku olabilir.

http://yenigorev.com/oyun/olu-senfoni-dead-symphony-korku-evi

Oynanma tarihi/zamanı: 16.03.2016 21:00