GRUP DEHA

Escapist – Kutsal Hazine [Grup Deha] İncelemesi

Escapist – Kutsal Hazine
Escapist ile Agatha’nın Anahtarı oyunu sayesinde tanışmıştık. Bu hafta da uzun zamandır oynamadığımız bulmaca oyunlarının acısını çıkarmak için Kutsal Hazine’yi ziyaret ettik. Neler mi oldu? Gelin, anlatalım. ?

Oyunun tümünü göremediğimiz için sonraki odaların dekoru, kurgunun finale nasıl yansıdığı gibi konularda yorum yapamıyoruz. Hatta oyunun devamını bilmememiz oyunu bir bütün olarak değerlendirmemizi engelliyor. Bu nedenle bazı bulmacaların biraz daha kolay hale getirilmesi, oyunu bitiremeyen oyunculara ek süre verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak bu, gördüğümüz kadarını değerlendirmemize engel değil.

Escapist, deyim yerindeyse ağzımızı bir karış açık bıraktı. Hayal dahi etmediğimiz büyüklükte bir bulmaca oyunuyla karşılaştık. Şaşkınız. Hala… ?
Her odanın sonunda “Hah, son oda!” dememiz ve çıkışı hiç göremememiz ise şaşkınlığımızın bir diğer sebebi.
Bir oyunda hala daha önceden aşina olmadığımız bulmacaların olması yüzümüzü güldürüyor. Özgün, zekice tasarlanmış bulmacaları var oyunun. Ancak bazı bulmacalar yardımsız çözülemeyecek türdendi. Oyun alanına, bu bulmacaları çözmemizi kolaylaştıracak birkaç ipucu serpiştirmeleri oyunu daha akıcı, daha zevkli hale getirecektir.

Peki ya dekor? Duvarları süsleyen Mısır Hiyeroglif yazıları ve dekorun hikayeyle uyumu bizim çok hoşumuza gitti! Hikayeye göre Mısır’da, Kahire’de bir piramitte, Keops Piramidi’nde, geçen oyunda hikaye dekora çok iyi yansıtılmış.
Misafirperverlikleri için de kendilerine çooook teşekkür ediyoruz. Oyunu bitirmek üzere tekrar geleceğiz, dedik. Sözümüzü tutacağız! ?

Yazar hakkında

İlgili Gönderiler

Cevap Yaz

Cevap Yaz