Sanal Gerçeklik Merkezi Nedir?
Sanal Gerçeklik Merkezi Nedir?

Sanal Gerçeklik Merkezi Nedir?

Sanal gerçeklik merkezleri çok uzun bir geliştime sürecinde hayatımıza girmiş olan harekete duyarlı gözlük, el kumanadaları ve hareket algılayıcılarla güçlendirilmiş sistemlerden oluşmaktadır.

VR cafe‘ler, odaya yerleştirilmiş olan bu mekanizmaları kişiye özel olarak perdelerle ayrılmış; farklı oyun alanları olarak son kullanıcıya sunar. Sanal gerçeklik oyun salonunda bulunan ekipman sayısına göre bu bölmeler 3-4 adet seviyesindedir. Çoklu oyuncu destekleyen oyunlarda oyun içerisinde birbirini görmek ve mikrofon aracılığ ile birbirinizle iletişim kurmanız mümkündür.

Sanal Gerçeklik Oyun Salonu

Son derece gerçekçi ve gerçek hayattaki tepkilere çok yakın şekilde sanal oyunları oynayabilirsiniz.

Sanal gerçeklik oyun salonlarında; oyun süreleri 30/45/60 dakika olarak farklılık göstermekte ve fiyatları da süreye göre düşerek değişmektedir.

Özellikle çok oyunculu/multiplayer oyunlarda önceden rezervasyon yapılması önemlidir. Aksi halde eskiden internet cafelerde olduğu gibi, aynı anda boş yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Merkezi Nedir?
Sanal Gerçeklik Merkezi Nedir?

VR Cafe’ler Nasıldır?

VR Cafe‘ler genellikle hiç pencere ya da dış ışık kaynağı içermeyecek koyu renlerde tasarlanır. Amaç oyuncuların oyun konforunu ve görüşünü arttırmaktır.

Ses ve diğer unsurlardan da izole olması için ses almayacak şekilde ve oluacak sesleri izole etmek için üçgen köpük duvarlar kullanılmaktadır.

Kullanılan bu yumuşak malzemenin bir diğer artısı da; herhangi bir temas anında oyuncunun yumuşak bir yüzeyle karşılaşmasını sağlamaktır. Ne de olsa gözlerimiz kapalı 🙂

VR Cafe’ye Giderken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk defa bir sanal gerçeklik merkezinde oyun oynayacaksanız; üzerinize giydiklerinizin rahat hareket etmenize imkan tanıdığından emin olun. Mümkünse soğuk havalarda bile üzerinizde çok kalın bir kıyafet kalmadığına emin olun. Efor harcayacaksınız 🙂

Yanı sıra kirlenmesinden korktuğunuz birşeyler de giymeseniz iyi edersiniz. Belli mi olur bir zombiden kaçarken kendinizi yere atıp ölü taklidi yapmak isteyebilirsiniz.

Son olarak henüz tam kablosuz sistemler kullanılmadığı için gözlük bağlantınıza dolanmadığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz. Oyun kaliteniz için bu şart.

Sanal Gerçeklik Merkezi Nedir?