Evden Kaçış Oyunu Nedir? - Yeni Görev
Yeni Görev - Kaçış Oyunları 4

Evden Kaçış Oyunu Nedir?

Evden kaçış oyunları Türkiyede 2014 ortalarından itibaren başlamış olup; 2014 sonlarına doğru yaygınlaşmış ve 2015 yılında tam bir zirve yapmış olsa da; dünyada yıllardır var olan bir oyun türüdür.

Gerçek anlamda ticari olarak 2008 yılında Kyoto merkezli bir firma tarafından başlatılmıştır ve uzak doğu ülkelerinde 200.000‘den fazla kez oynatılmıştır.

Bir çılgınlık haline gelmiş olan evden kaçış oyunları; halen çok sayıda şehirde kapalı ve açık alanlarda oynatılmaktadır ve yaygınlaşmaktadır.

Evden kaçış oyunlarında, gerçek zamanlı ve gerçek insanlarla/akadaşlarınızla birlikte bir senaryo içerisinde yer alırsınız. İpuçları yardımıyla bulmacaları çözüp, kilitleri açmanız gerekir. Bu şekilde engelleri aşıp belirli bir süre içerisinde kaçış oyununu bitirme esasına dayanmaktadır.

Evden Kaçış Oyunu Nasıl Oynanır?

Yurtdışında real-life room escape games olarak anılan evden kaçış oyunları; tercihe göre genellikle en az 2 kişilik ekipler halinde oynanabilen oyunlardır.

Gerçekten fiziksel olarak bir mekanda (ev, otel, han, depo…) bulunarak oyandığınız; belirli bir süre içerisinde oradan çıkmaya ya da görevi tamamlamaya çalıştığınız gerçek zamanlı gerçek oyunlardır.

Eğlenmek için birebir olan bu aktivite türünde, herhangi bir ön hazırlığa gerek bulunmamaktadır. Çok tercih edilmemekle birlikte; kimi kaçış oyunlarını 1 kişi ya da 6 kişiden fazla oynamakta mümkündür.

İstisnalar dışında kaçış oyunlarının ortalama süresi 1 saattir ve ücretler kişi başı değil ekip (seans) için toplam ücret olarak belirlenmektedir.

Evden Kaçış Oyunu Nedir? - Yeni Görev
Evden Kaçış Oyunu Nedir? - Yeni Görev

Evden Kaçış Oyunu Nasıldır?

Avrupa ve asyada çok daha önce ortaya çıkmış olmasının da etkisiyle; çok daha büyük alanlarda (örneğin çiftlik, engebeli alanlar, ormanlar..) oynatılan çeşitleri ortaya çıkmıştır. Bir adım daha ileri gidilerek oyunların içerisine gerçek insanlar (aktörler) katılarak görevlerin daha da gerçekçi hale getirildiği evden kaçış oyunları bulunmaktadır.

Evden kaçış oyunları ya da eski adları ile odadan kaçış oyunları ve gerçek kaçış oyunları isimleri ile benzerlik taşıyıp kaçmak, kurtulmak üzerine hazırlanabildikleri gibi; çok farklı şekillerde görev ve aksiyon ağırlıklı da olabilirler.

Evden kaçış oyunları klostrofobik olabilir ya da gerilim içerebilir. Korku evi ile kıyaslandığında ise bu etkilere çok daha az sahiptir.

Bunun yanı sıra genel olarak evden kaçış oyunlarına ailenizle, çocuklarınızla ya da iş arkadaşlarınızla rahatlıkla gidebilirsiniz.

Evden Kaçış Oyununda Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer kaçış oyununu başarıyla tamamlamak istiyorsanız takım çalışması bu işin olmazsa olmazlarındandır. Matematik ve prtaik zeka, görsel hafıza evden kaçış oyunlarının temelini oluşturmaktadır. Takımınızla koordineli bir şekilde çalışmalı ve tüm objeleri incelemlisiniz. Kaçış oyunlarındaki objelerin yerini değiştirmeden önce iki kez düşünmenizde fayda var; unutmayın ki sizin görmeniz gereken şey sadece o obje oradayken anlamlı olabilir.

Ne çok sığ ne de çok derin düşünmelisiniz. Unutmayın ki her oyunun bir seviyesi vardır. O seviyeden çok derin yada çok sığ düşünmek evden kaçış oyununu bitirmenizi engelleyebilir.

Evden Kaçış Oyunu Nedir? - Yeni Görev