DarkSide -İzmir- LockeyFive//İzmir İncelemesi

İzmir LockeyFive ile korku damarımızın vurduğu vakit çok merak edip de oynayamadığımız bir oyun olan Darkside evden kaçış oyununu back stage ekibinin davetleri üzerine icabet ettik.

Güzel atmosfer ile başlayan oyunumuz bu imajını oyun sonuna kadar koruduğunu söyleyebiliriz. Bir korku konseptli kaçış oyununa nazaran bulmacalara da önem veren Darkside, kurguda hikaye dışına çıkan kriptolar izleyerek çizgiden az ödün verdi diyebiliriz. Kriptolarda kullanılan envarterlerin kalitesinin arttırılması ve sürekli gidişatı engelleyen soru işaretlerini çözümlediklerinde, DarkSide kalitesi İzmir’de kendinden söz ettirecektir diye düşünüyoruz.

Sürekli düşünen ve sevecen bir oyun ekibine sahip olan DarkSide’a misafirperverliklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.

Tuzak – Hücre Tatlı Kaçıklar İncelemesi

Merhabalar, Tuzak’ın yeni oyunu Hücre’yi ziyaret ettik.

Öncelikle oyun, afişinde olduğu kadar korkunç bir oyun değil, gelecek arkadaşlar gönüllerini ferah tutsunlar. Oyun, daha çok gerilim türünde sayılır. Biz oldukça keyif aldık, çok fazla korkmak istemeyen, ancak bu tür oyunları da merak eden herkes için güzel bir oyun olmuş.

Dekorları değerlendirecek olursak oldukça güzel bir iş çıkarmışlar. Özellikle ikinci oda, mükemmel bir atmosfere sahip. Öyle ki ışık açıkken bile geriyor sizi. Kızak kullandıkları sistem de oldukça özgün, ama orada da ışıklandırmanın yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Bizi gerecek olan şey, kızağın üstümüze doğru gelmesiyken, onu yeterince hissedemedik. Ses yalıtımı konusunda da bazı eksiklikler dikkatimizi çekti. Tam oyuna kendimizi vermek üzereyken gelen yürüme sesleri, bizi oyunun gerçekliğinden uzaklaştırdı.

Bulmacalara geçecek olursak Tuzak’ın belli bir çizgisi var ve bu oyunda da bu çizgiyi çok güzel korumuşlar. Ortalama bir gerilim oyununa göre oldukça kaliteli bulmacaları var. Gerilim oyunlarında bahsettiğimiz, “en az bir özgün bulmaca” beklentimizi, üç-dört bulmaca ile fazlasıyla karşıladılar. Bulmacaları zor değil, oldukça keyifli. Ne yapmanız gerektiğini hemen anlıyorsunuz ve bu pek çok oyuncunun seveceği bir şey.

Oyunun akıcılığı ise gerçekten iyi seviyede. Hiç bir saniyesinde ellerimizi bağlayıp, “eee şimdi napıcaz?” demedik ki bizim için gerçek kriter bu. Kendinizi maceraya kaptırıyorsunuz farkına varmadan.

Özetleyecek olursak, Tuzak kalitesine yakışır seviyede bir gerilim oyunu olmuş. korkunç bir oyun değil, arkadaşlarıyla keyifli ve gergin 1 saat geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği türden bir oyun.

http://yenigorev.com/oyun/tuzak-hucre-korku-evi

Oynanma tarihi/zamanı: 09.03.2016 22:30

Cinnet Korku Evi Tatlı Kaçıklar İncelemesi

“Here’s Johnny”

The Shining filmini, çok başarılı bir şekilde korku evine uyarlamış Cinnet Korku Evi‘ndeydik.

Oyun, filmin ruhunu o kadar iyi aktarıyor ki en az Jack Nicholson’ın karakteri kadar, psikopat bir karakterle karşılaşacaksınız. Diğer oyunlarda gördüğünüz karakterlere dair kurallar bu karakter için kesinlikle geçerli değil.

Dekor konusuna girelim, dekor oldukça gerçekçi ama hep söylediğimiz gibi otel odaları zaten yapay yerler olduğundan bu dekoru yapmak çok zor değil. Buna rağmen tünelleri ve tünelin sonundaki oda, oldukça başarılıydı.

Bulmacalar, çok zor değildi. Zaten korku oyunlarında zor olmayan bulmacalar olması gerektiğini düşünüyoruz. Ama bazı korku oyunlarında zor olmasa da özgün bulmacalar görebiliyoruz bu açıdan, bulmacaların özgünlüğü konusunda belki bir eleştiri getirebiliriz. Oyunun akış hızı ise oldukça güzel. Hiç bir odada harcamanız gerekenden fazla vakit harcayıp, oyundan kopmuyorsunuz. Bunu çok güzel ayarlamışlar.

Oyunun final bölümünü ya biz çok seri şekilde bitirdik ya da biraz aceleye gelmiş gibi. Bu kadar güzel akışa ve karaktere sahip oyunun sonunun biraz daha uğraştırıcı olmasını beklerdik açıkçası.

The Shining filmini beğenen herkesi bu oyuna kesinlikle davet ediyoruz çünkü gerçekten o otele geldiğinizi hissediyorsunuz ve kendinizi filmde gibi hissediyorsunuz. İzlemeden gelecekler de açıkçası fazla bir şey kaçırmaz. İşin özeti şu: sizi otelinde istemeyen bir manyak var.

Ayrıca sırf Ulvi Abi’yle tanışmak için bile bu oyuna gelinir. Kendisi gerçekten kendi şahsına münhasır biri. Biz ekipçe kendisine buradan tekrar teşekkür ediyoruz.

http://yenigorev.com/oyun/cinnet-korku-evi-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 07.03.2016 23:00

Grave İstanbul Tatlı Kaçıklar İncelemesi

“Ölüm gibi bir şey oldu…ama kimse ölmedi” Özdemir Asaf

Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere, Türk Halkının yüzde 60’ı … uyurken biz Grave‘deydik.

Oyunun teması ölüm, gelmeyi düşünenler varsa gerçekten korku eşikleri yüksek olmalı, zira oyunu 15.dakikada bırakabilme gibi bir ihtimaliniz var. Korku düzeyi gerçekten üst seviyede.

Oyunun dekoru kesinlikle muazzam. Özellikle tünel bölümüne hayran kaldık. Çok güzel tasarlanmış. “Bu kadar olmaz” dediğiniz odalar ve durumlarda buluyorsunuz kendinizi ve oraya o kadar çabuk adapte oluyorsunuz ki kendinizi gerçekten o ortamda hissediyorsunuz.

İnanılmaz korkunç bir maske kullanıyorlar, oyun bitiminde görünce bile insan irkiliyor. Ayrıca oyunun bir bölümünde, tanıdık bir sima karşınıza çıkıyor. Ya da en azından biz benzettik. O karakter de daha önce hiç bir oyunda karşılaşmadığımız kalitedeydi.

Bulmacalar ise genel olarak kolaydı ki bu bir korku evinden tam olarak beklediğimiz bir şeydi. Ama dekor ve maskelerdeki özgünlük bulmacalara yansımış mı tam emin değiliz.

Her ne kadar çok çok beğenmiş olsak da eleştiriler kısmına geçelim. Öncelikle oyunun bir senaryosu yok. “Nasıl yani yok? Kötü mü?” diye soracak olursanız. Hayır hiç yok. Eve giriyorsun ve ölümü tadıyorsun. Bu bir eleştiri unsuru mu bilemiyoruz ancak daha önce fazla gözlemlediğimiz bir durum değil. Bu harika mekana nasıl bir senaryo uydurulur bilemiyoruz ancak bu duruma biraz şaşırdık.

Karakter ile kontrol odasındaki iletişim eksikliği de göze çarpıyor. Işıkların açılıp kapanmasını karakterin de kontrolünde olmalı bizce. Bunun güzel bir örneğini kendileriyle konuştuk. Ayrıca bu oyuna, en sevdiğiniz tişört, favori pantolonunuz ya da yeni aldığınız ayakkabıyla gitmeyin. Zira kirleniyorsunuz, önlük gibi bir durum ya da çok abartı bir örnek olacak ama kefenimsi bir giysi üretilebilinir.

Özet geçelim; Bakmayın eleştirilerimize oyun gerçekten çok çok iyi. Kesinlikle gidilmesi gereken oyunlardan, yeni başlıyorsanız eğer korku evlerine biraz daha tecrübelenip gelebilirsiniz ancak az bir deneyim sahibi olunca muhakkak uğrayın deriz, tabi kirletmeyi göze alabileceğiniz kıyafetlerle.

http://yenigorev.com/oyun/grave-korku-evi

Oynanma tarihi/zamanı: 08.03.2016 02:00

Akıl Oyunları Kulübü – Gizemli Piramit Memphis Codebreakers_5 İncelemesi

Zorluk: 7
Konsept: 9
Dekor: 10
Kurgu: 9
Eğlence: 9
Ortalama: 8,8
Süre: Yeterli
Çıkış süresi: 54 dakika

Mısır’ın gizemini çözmeye gittik, döndük!

Dekor olarak hepimizi hayran bırakan bir oyundu. Maliyet ve zahmetten kaçmadan tüm evi nasıl beyaz çöl kumuyla kapladıklarına inanamadık. Oyunun hikaye ve kurgusuna sadık kalabilmek adına tüm dekoru bizzat kendileri yaptıran bu ekip inanılmaz bir iş çıkarmıştı. Oyun süresince etrafı incelemekten ve şaşırmaktan zaman zaman şifrelerden kopup arada geride kalan odalara tekrar tekrar giderek incelemelerimizi yapmaktan oyundan zaman zaman kopmuştuk. Ama bu büyüleyici ortamda sadece hızlıca şifreleri çözüp çıkmak da emeğe haksızlık olacak gibiydi.

Tüm zeminin kumla kaplı oluşu ve oyunu ayakkabılarımızı çıkartarak oynamamızdan dolayı baya üşümüştük ama oyun çıkışında nazik oyun sahipleri bize sıcak çay ve kahve ikram ederek bir sonraki açacakları oyunların heyecanıyla içimizi ısıttılar.

Mısır meraklıları, dekor ve mimariyle ilgilenenlerin mutlaka gitmesi gerektiğini düşündüğümüz bir oyun Gizemli Piramit Memphis.

Tavsiye niteliğinde uyarı: Oyuna giderken mutlaka yanınıza yedek çorap alınız.

http://yenigorev.com/oyun/akil-oyunlari-kulubu-gizemli-piramit-memphis-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 13.01.2016 20:00

Gerilim Saati -İstanbul- Last Party Tatlı Kaçıklar İncelemesi

“Siz de mi partiden sıkıldınız? Bu arada Bora ben”

Merhabalar, bir eğlendiren, bir geren güzel ev Last Party’deydik.

Oyun, bir parti ortamında başlıyor. O kısım özellikle çok eğlenceli, müziğe kendinizi fazla kaptırmamanızı ve bulmacalara odaklanmanızı öneriyoruz. Oyun, eğlenceli bir macera oyunuymuş gibi başlasa da işin şekli birden değişiyor. Ancak bu değişimi o kadar pürüzsüz tasarlamışlar ki “az önce partideydik, şimdi ne oldu da bu haldeyiz” demiyorsunuz. Oyunun kurgusu çok güzel olmuş. Dekor da oyunun kurgusuna çok güzel katkıda bulunuyor. (Her ne kadar ev partilerine aşina olmasak da) Ev partisi ortamını oldukça güzel yansıtmışlar. Gerisi için de buraya yazmayacağız spoiler olmasın ancak dekor başarıları orada da devam ediyor.

Kriptolar, bulmacalar genel hatlarıyla eğlenceliler. Kolay değiller, ancak çok zor da sayılmazlar. Teknolojiyi ve mekanizmi çok güzel harmanlamışlar. Lazerle de bulmaca çözüyorsunuz, bir yerden anahtarı bularak da. Ayrıca bugüne kadar gördüğümüz en tuhaf şifre girme paneli bu oyundaydı.

Ayrıca biz biraz kalabalıktık, bu oyun için ideal kişi sayısı 4. Alanın biraz küçüklüğünden dolayı, bazı bulmacalara katılamayan üyelerimiz oldu. Alana da küçük dediğimize bakmayın, o kadar verimli kullanmışlar ki evi, aslında olduğundan 2 kat daha büyük zannediyorsunuz evi.

Özetleyecek olursak, yanlışlıkla bir psikopatın ev partisine iştirak eden davetlileri canlandırıyorsunuz. Çok güzel bir deneyim oluyor. Eğlenirken birden gerilmek isteyen herkese bu oyunu öneriyoruz.

http://yenigorev.com/oyun/gerilim-saati-istanbul-last-party-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 03.03.2016 18:00

Zamansız Mekanlar Codebreakers_5 İncelemesi

Zorluk: 7
Konsept: 10
Dekor: 10
Kurgu: 10
Eğlence: 10
Ortalama: 9,4
Süre: Yeterli
Çıkış suresi: 50 dakika

Yeni yılın ilk gününün tatil olmasını fırsata çevirip, yorumların ve puanlarının da umut verici olmasıyla Kadıköy’deki Zamansız Mekanlar’ın yolunu tuttuk. Kaçış oyunlarında konsept olarak sadece şifre bularak kutu açılan senaryoların bir süre sonra monotonlaştığı konusunda grup olarak hem fikir olduğumuzdan, Zamansız Mekanlar’ın tam bize göre bir oyun olduğu daha oyuna başlar başlamaz ortaya çıktı. Üzerinde oldukça kafa yorulmuş ve maddi olarak da oldukça ciddi bir yatırım yapılmış olduğu her dakikasında belli olan oyun beğeni sıralamamızda en üstlerdeki yerini rahatlıkla aldı. Sahiplerinin kaçış oyunlarına olan bakış açısının alışılanın dışında, eğlence ve oyuncuyu mutlu etme odaklı olması, bizim gibi korku, gerilim ve evden çıkamama stresi yaşamayı çok da sevmeyen bir grubu oldukça tatmin etti diyebilirim. “Evden Kaçma” mantığına ters bir şekilde oyunu bitirdiğimizde istisnasız her birimizden aynı anda yükselen “keşke hiç bitmeseydi” minvalindeki serzenişler ve oluşan hiç vakit kaybetmeden tekrar girme isteği bu oyunun en başarılı yönünü ortaya koyuyor. Sözün özü, eğer bu tür aktiviteler ilginizi çekiyor ve 1 saatliğine de olsa dış dünyadan kopup kendinizi bir hikayenin içindeki kahramanlarmış gibi hissetmek istiyorsanız listenizin en üst sırasına almanız gereken oyun Zamansız Mekanlar’dır.

Tavsiye niteliğinde uyarı: Acele etmeden zamanınızı sonuna kadar kullanarak “anı yaşayın” !

http://yenigorev.com/oyun/zamansiz-mekanlar-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 01.01.2016 23:00

Garanti Bankası -Istrapped- Bir Evden Kaçış Macerası Codebreakers_5 İncelemesi

Zorluk: 7
Konsept: 7
Dekor: 6
Kurgu: 6
Eğlence: 7
Ortalama: 6,7
Süre: Yeterli
Çıkış süresi: 45 dakika

Dikkat! Bu oyun reklam içermektedir.

Istrapped’in Garanti Bankası ile ortak çalışması olan bu oyunda tüm kurgu,Garanti Bankası internet bankacılığı ve mobil uygulamaları üzerine kurulmuştu. 1 aylığına açık olan bu oyunu da kaçırmak istemedik. Oyun boyunca, günlük yaşantımızda kullandığımız bankacılık uygulamalarını değişik yöntemlerle şifreleyerek bir kurgu düzenlemişler. Henüz tanıtımı yapılmamış ama geliştirmelerini tamamladıkları bazı uygulamaları da ilk defa kullanma şansını elde ettik. Evden kaçış oyunu kurgusunu, marka ve ürün reklamlarıyla birleştirerek oluşturdukları bu evden çıkmak bizim için zor olmamıştı. Oyun sonunda ise Garanti Bankası’nın ajansıyla kısa bir röportaj da yapıp video çekimlerine katıldık. Bizim için de küçük bir hatıra oldu.

http://yenigorev.com/oyun/garanti-bankasi-istrapped-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 23.12.2015 19:00

Gerilim Saati -İstanbul- Last Party Codebreakers_5 İncelemesi

Zorluk: 10
Konsept: 9
Dekor: 9
Kurgu: 9
Eğlence: 9
Ortalama: 9,8
Süre: Yetersiz
Çıkış suresi: 75 dakika

Hadi biraz partileyelim! dedik, dedik ama hiç de kolay olmadı..

Yeni açıldıkları hafta davetlileri olarak gittiğimiz Last Party, Kriptomania’dan sonra en zorlandığımız ve 60 dakikada çıkamadığımız 2. oyun oldu. Girişte, tam da adına yakışır bir parti dekoruyla  başladığımız oyunda odalarda ilerledikçe gerilimin ve zorluğun derecesi arttı. Korku oyunlarını tercih etmeyen bir ekip olduğumuzdan, oyuna başlamadan önce içerde canlı biri olmamasını istedik. Bu tercihimize saygı duyan oyun sahipleri de bizim için oyunun kurgusunda bazı kısımları çıkarttılar. Çerez tabaklarıyla karşılandığımız oyunda, bademlerimizi yiye yiye şifreleri çözmeye çabaladık ama belki de ilk defa bu kadar çok ipucu aldığımız oyun da Last Party oldu. En basit şifrelerde 10-15 dakika takılıp, en zorlarını (oyun sahiplerinin yorumuyla) hızlıca çözsek de finale ulaşmamız 75 dakika sürdü. Oyunu sonuna kadar görebilmemiz için zamanımızı aşşak da bizi çıkartmayan oyun sahiplerinin bu “sabırlı” davranışı karşısında mahcup olduk ama farklı mekanizmalarda şifreleri çözebilme tecrübesi de edinmiş olduk. İçerde canlı biri/leri olduğunda kurgunun nasıl olacağını ise oyun sonunda yaptığımız sohbette öğrendik. Dahil etseydik ordan çıkabilmemiz büyük ihtimalle imkansız olacaktı. Oyun sırasında dayanamayıp küçük bir görünmeyle bizi korkutsalar da tadında bir gerilim olmuştu.

Tavsiye niteliğinde uyarı: En cesur olan en yalnız kalacak olandır!

http://yenigorev.com/oyun/gerilim-saati-istanbul-last-party-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 19.01.2016 19:00

Görevin Codebreakers_5 İncelemesi

Zorluk: 7
Konsept: 9
Dekor: 9
Kurgu: 8
Eğlence: 9
Ortalama: 8,8
Süre: Yeterli
Çıkış süresi: 50 dakika

Sırlarla dolu tarihi Atahan Köşkü’nde görevimiz aile yadigari gerdanlığı bulmaktı. İlk defa 3 katlı bir evde oynayacak olmanın heyecanıyla erkenden köşkün kapısına dayandık. Bizi çok bekletmeden kapılar açıldı ve aynı anda beşimizden de bir “wauw!” çıktı. Bu köşk gerçekten çok büyüktü ve bizim 3 katı kıyı köşe inceleyebilmemiz için zamanımız azdı. Evin tarihi yapısını hiç bozmadan bir oyun düzeneği kurmanın ne kadar zor olabileceğini odaları açıp katları çıktıkça anlamıştık. Evi çok eşyayla doldurmadan, az ama öz bir dekorla; yerinde ve hiç bozulmayan bir şifreleme kurgusuyla tıkır tıkır ilerlediğimiz bir görevi de başarıyla yerine getirmenin keyfine odada bizim için soğutulmuş kolalarımızı içerek vardık.

Yeni başlayanlar ya da bizim gibi sadece bulmaca oyunu sevenler için mutlaka 60 dakika da olsa yaşanması gereken bir köşk. 60 dakikayı ev sahipleriyle keyifli sohbetle uzatmak sizin elinizde 😉

Tavsiye niteliğinde uyarı: Tarihe saygı için dekorları zorlamayın…

http://yenigorev.com/oyun/gorevin-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 02.02.2015 20:00

Kilitist – Kayıp Kitap “Codex Gigas” Codebreakers_5 İncelemesi

Zorluk: 7
Konsept: 9
Dekor: 9
Kurgu: 8
Eğlence: 9
Ortalama: 8,4
Süre: Yeterli
Çıkış süresi: 46 dakika

Tarihte yolculuğa çıkmaksa, o yoldan her türlü kaçarız..

Dünyanın en gizemli kitabını bulmak için Kilitist’in kapısına dayandık. Her zamanki gibi ilk sorumuz içerde canlı birinin olup olmadığıydı. Ama bu sefer aldığımız cevap bizi şaşırtmıştı. İçerde biri vardı ve onu oyundan çıkartmak için artık çok geçti! Bunu kabullenmek bile birkaç dakikamızı alsa da oyun başladığından zaman kaybetmemek için içerde kim olursa olsun biran önce kaçmak için beynimizin kıvrımlarını zorladık. Veee işte Keşiş karşımızdaydı. Keşiş bizi korkutmaktan öte bizden biri gibiydi, zaten baştan istemediğimiz söylediğimiz için de yanımızda çok kısa bir süre kaldı ve sessizce gitti. Dış ses olarak bize yardım etmeye, bizi etkilemeye, şakalar yapmaya devam etti. Oyunun akılda kalan en eğlenceli kısmı da o oldu..

Oyunda birkaç farklı şifrelemeyle karşılaştık ve bazı yerlerde biraz takıldık. Ama oyunun kurgusu, ne bize sıralamayı atlatmaya ne de hikayeyi bozmaya izin vermedi. Her adım, birbirine bağlı ve sistematik bir şekilde ilerliyordu. Hem dekorla hem de kurguyla hikayeye birebir sadık kalmak için büyük emek veren oyun sahipleriyle oyun çıkışında yaptığımız sohbette, nasıl uzun bir çalışmanın ve planlamanın sonucunda bu oyunu hazırladıklarını dinledik. İlk defa bu kadar kalabalık bir ekip çalışması  olduğunu, sohbetimiz sırasında odalar arasında sürekli gelip gidenleri görünce anladık. Oyunu kuran mimarın, mühendislerin hala aynı heyecanla orda bulunmalarını ve ilgiyle sektör için çabalarını görip dinledikçe onlarla tanıştığımız için çok memnun olduk. Masadaki çokoprensleri çekinip yemesek de sıcak çaylarıyla keyifli saatler geçirdik.

Tavsiye niteliğinde uyarı: Oyunda canlı biri istemeseniz de Keşiş’i oyundan çıkartmayın.

http://yenigorev.com/oyun/kilitist-kayip-kitap-codex-gigas-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 26.01.2016 18:30

Paranoya – Ziyaretçiler Codebreakers_5 İncelemesi

Zorluk: 6
Konsept: 9
Dekor: 7
Kurgu: 8
Eğlence: 10
Ortalama: 6,8
Süre: Yeterli
Çıkış süresi: 45 dakika

Gittiğimiz başka bir oyunda bize verilen tavsiye üzerine korku ve gerilim türü bizi çok açmasa da gitmeye karar verdik. Gittiğimizde gördük ki gerçekten tavsiye edildiği kadar varmış. Korku türünü oyuncuya karanlık ve beklenmedik yerden aniden çıkma gibi klişelerle değil, tiatral yetenekleri ve başarılı koreografileri ile iliklerine kadar işleten, bunu yaparken de içine girdiğiniz senaryoyu sonuna kadar hissettiren bir oyundu. Oyundan çıkınca sohbet etme imkanı bulduğumuz oyun sahipleri belki de şimdiye kadar rastladığımız en sıcak kanlı ve eğlenceli işletmeciler diyebilirim. Yeni oyunlarının yakın zamanda açılacağı bilgisini paylaştılar. Gidip bu sefer daha az korkarak (söz de veremiyoruz aslında) oradan da çıkmaya çalışacağız.

Tavsiye niteliğinde uyarı: “Gerilim” ve “korku” arasındaki farkı görmek için gidin!

http://yenigorev.com/oyun/paranoya-ziyaretciler-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 01.01.2016 20:00

Dabbe Evden Kaçış Tatlı Kaçıklar İncelemesi

Merhabalar, bugüne kadar girdiğimiz en karanlık oyun Dabbe Evden Kaçış‘taydık.

Oyunun tarzını gerçekten çok sevdik. Kapıdan içeri girmeden aslında oyuna başlıyorsunuz. Gelecek ekiplere çevrelerine iyi bakmalarını öneriyoruz. Kapıdan içeri adımınızı attığınız anda korkmaya ve gerilmeye başlıyorsunuz. Sizi kapıyı kapattığınız anda bir video karşılıyor. O videoyu izlediğiniz anda “acaba devam etmesek mi?” fikri aklınızdan geçecek, zira fazlasıyla korkutucu.

Işık konusunda şanssızsınız. Karanlıktan çok şikayet edeceksiniz ancak belli bir yerden sonra alışıyorsunuz. Hele ilk odada önünüzü görememek size fazlasıyla zamana mal oluyor. Her ne kadar kısıtlı görme sorunu ekibi yavaşlatsa da 20. dakikadan itibaren oyunun sistemini çözüyorsunuz.

Bulmacalar çok zor değil, korku ve bulmaca zorluğu çok güzel ayarlanmış. Ayrıca korku oyununda görmeye alışmadığımız kalitede bir bulmacaları var.

Ev, ayrıca mütevazı, öyle binlerce lira harcanan pahalı ama bir işe yaramayan sistemlerden ziyade daha basit ancak etkili uygulamaları var.

Tek negatif olarak söyleyeceğimiz nokta, kendilerinin de bildiği üzere konumları. Biraz ters bir yerde kalıyor. Bu oyun eğer Kadıköy ve ya Beşiktaş civarında açılsaydı, çoktan ikinci oyunu da açmışlardı. “Oyuna gidelim, oradan da kafelere gideriz” gibi fikriniz varsa maalesef bu ev çok terste.

Ayrıca oyun sonundaki sohbet kısmı için de teşekkür ediyoruz kendilerine oldukça keyifliydi.

Özetleyecek olursak. Gerçekten korkmak istiyorsanız ve bir oyuna bir gece ayırmak istiyorsanız muhakkak gidin.

http://yenigorev.com/oyun/dabbe-kacis-oyunu/

Oynanma tarihi/zamanı: 28.02.2016 23:00

Terraquesta – Sherlock Holmes Londra Şeytanına Karşı Tatlı Kaçıklar İncelemesi

Daha önce Alkaban oyunlarına gittiğimiz Terraquesta’nın şimdi de Sherlock Holmes temalı diğer oyunuyla karşınızdayız.

Tıpkı Osmanlı padişahı Abdülhamid gibi bizim ekip de Sherlock Holmes seven üyelerden oluştuğundan dolayı, oynarken oldukça keyif aldık ve Sherlock’un dünyasında olduğumuzu hissettik. Bir yere kadar.

Oyun macera-gerilim türünde. Açıkçası, Terraquesta ekibini seviyoruz. Bizlere daha önce hiç görmediğimiz, yaratıcı bulmacalar sundular. Ayrıca dekor konusunda olağanüstü başarılılar. Bu oyunlarında da bu geleneklerini sürdürmüşler. Onlarca oyuna girmiş olmamıza rağmen, bizi ilk defa gördüğümüz bulmacalarla karşıladılar. Özellikle bir kaç mekanizma var ki muazzam düşünmüşler ve Sherlock Holmes’a çok güzel uyarlamışlar.

Dekor konusuna daha detaylı girecek olursak. O kadar başarılılar ki odaya girdiğiniz andan itibaren, 19.yüzyıla ait hissediyorsunuz kendinizi ve odaya attığınız ilk bakışla, “Burada bir şey olmuş ve benim bunu çözmem lazım” psikolojisine giriyorsunuz. Oyunun akıcılığı da oldukça güzel, oyundan kopmanıza fırsat vermiyor.

Her ne kadar genel itibariyle oyunu beğensek de bir kaç detayı söylememiz gerekiyor. Dekorun harikalığıyla ters düşen bir bulmaca var, onlarla da paylaştık. Onlar da zaten değiştirebileceklerini söylediler o kısmı. Ayrıca temel düzeyde bir takım coğrafik öğeleri okuma bilgisi gerekiyor oyun. Biz tabii ki okumadık ve bütün ihtimalleri deneyerek bulduk.

Oyun kusursuz mu? Alkaban kadar değil. Ancak daha açılalı 1 hafta olmamış bir oyun ve kendi içinde çok büyük bir potansiyel barındırıyor. Takipçilerimize gelmeleri için biraz daha süre vermelerini bekliyoruz. Zira şu an için Sherlock Holmes filmi gibi, heyecanlı ve aksiyonlu başlayan oyun, Nuri Bilge Ceylan filmi gibi bitiyor. Bittiğini anlamanız vakit alıyor.

http://yenigorev.com/oyun/terraquesta-sherlock-holmes-londra-seytanina-karsi-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 22.02.2016 23:00

Agelidis Ailesi Tatlı Kaçıklar İncelemesi

“Korkunç bir şeey”

Agelidis Ailesi bir oyun olmaktan ve daha önce gördüğümüz evlerden çok çok daha öte bir seviyede. Oyun o kadar etkileyici ve o kadar korkutucu ki bu yorumu yazmak için nabzımızın düşmesini beklememiz gerekti.

Oyundan bir saat sonra bile bacaklarımızın gerginliği ve kalp ritmimizin normale dönmemiş olması, oyunu çok güzel özetliyor. “Asla korkmam” diyenlerin, 3 adım atmaktan aciz kaldığı, “Karşımızdaki de insan” diyenlerin de kafasını duvara gömüp etrafa bakmamaya çalıştığı tuhaf bir deneyim yaşadık.

Oyunun tekniğine girelim artık. Oyun o kadar alışılmadık bir konumda ki oyuna giderken beklentiniz düşüyor ve muhtemelen “kaybolacak 1 saat” diye düşünüyorsunuz. Avcılar’da pek de bu kalitede oyun beklemiyorduk açıkçası. Bulmacalardaki ve evdeki işçilik harikaydı. Oyundaki dekor, bulmacalar ve kurgu bugüne kadar gördüğümüz en kusursuz uyumdaydı. İpucu vermek için kullanılan telsizdeki konuşma tonu da ayrıca iyiydi. Bazı korku oyunlarında, size gayet normal konuşan bir operatör gerçekliğe dönmenize neden oluyor. Ancak bu evdeki her şey sizi gerçeklikten uzaklaştırıp, evin kendi gerçekliğini kabul etmenizi sağlıyor. Bunların üstüne bir de harika eklenmiş korku unsurları gelince, bu oyun çok kolay bir şekilde bizim bugüne kadar gittiğimiz en güzel korku evi unvanına erişti.

Bugüne kadar çok eve gidip para ve zaman kaybı olarak gördüğümüz oldu. Ancak bu ev kesinlikle bunlardan değil. Kesinlikle ama kesinlikle gidilmesi gereken korkunç bir ev. “Avcılar’a kadar gelmeye değer mi?” derseniz . Değil Avcılar, Edirne’de bile olsa bu eve gidilir derdik. O yüzden kaçış oyunlarına ilgi duyan herkes bu eve gelmeli. İlgi duymayanlar da bu eve girerlerse, kesinlikle bu türe olan ilgileri artacaktır.

Oyun sonundaki muhabbet ve ekip de ayrıca takdiri hak ediyor. Oyunların en sevdiğimiz kısımları bu muhabbet kısmı diyebiliriz. Muhabbet sırasında da bir sonraki “çılgın proje”lerine dair bir kaç ipucu aldık ve o oyun için de sabırsızlanıyoruz.

http://yenigorev.com/oyun/agelidis-ailesi-kacis-oyunu

Oynanma tarihi/zamanı: 13.02.2016 01:00